Go to commentsSkowronki na uwięzi
Text 69 of 92 from volume: PAMIĘTNIK SKLEROTYKA
Author
Genrenonfiction
Formarticle / essay
Date added2022-04-24
Linguistic correctness
Text quality
Views795

...to film J. Menzla według opowiadania o tym samym tytule. Jest ilustracją nieładu panującego wszędzie; doskonale akcentuje i uwypukla hrabalowską myśl.  Z pewnością narażę się miłośnikom kina, ale przyzwoitość mi podpowiada, że trzeba mówić prawdę. A prawdą jest, że w porównaniu do uhonorowanego Oskarem filmu J. Menzla Pociągów  pod specjalnym nadzorem ten, o którym poniżej, jest lepszy.

 

Jego akcja kręci się wokół złomowiska: to celuloidowy song o socjalistycznej beznadziei. Rozgrywa się tuż po wojnie, w Czechosłowacji, w kraju wyzwolonym  od wolności. W kraju o szczątkowych swobodach, zarezerwowanych dla posłusznych. O przywilejach przeznaczonych dla kreatur o  ciemnogrodzkich rygorach. O uprawnieniach narzuconych przez radzieckiego okupanta.


Bohaterami są intelektualiści zdegradowani do roli proletariackich kulisów. Niegdyś umysłowa elita, onegdaj finansowa opoka narodu i trzon władzy, teraz snuje się po ekranie jako zbędny element minionej epoki. Element uważany za klasowy przeżytek teleportowany do krainy proletariackiego recyklingu.

 

Ludzie zatrudnieni na złomowisku, widzą nonsens swojej pracy. Choć mają świadomość, że wykonują robotę gospodarczo niepotrzebną, choć widzą jej absurdy i natykają się na ciągle nieefektywne podnoszenie produkcyjnych norm, nie mogą im się jawnie przeciwstawić, gdyż wszelkie strajki i próby powiedzenia prawdy kończą się aresztowaniem i odsiadką [i]niesubordynacji.[/i]

 

Kilka słów trzeba rzec o scenerii, w jakiej toczy się akcja. Brud, chaos, odrapane ściany, zmurszałe tynki, a wśród tego niechlujstwa przemykająca się ciżba uprawnionych do lepszego życia. Aparatczyków napompowanych frazesami oraz ich totumfackich pajaców, przejętych swoją funkcją. A wśród tych okoliczności przyrody, walające się kadłuby o znużonych twarzach ludzi wyeliminowanych z nowego społeczeństwa. Ludzi w niczym nie różniących się od przedmiotów zgromadzonych na hutniczym złomowisku; od metalowych rekwizytów i pamiątek po  obalonej epoce. Epoce przeznaczonej do przetopienia.

*

Na własnej skórze poznawał Hrabal koszmarne zalety stalinizmu. Też znajdował się w sytuacji pracowników opisanych w [i]Skowronkach na uwięzi[/i]:  choć doktor praw, z konieczności chwytał się zajęć odbiegających od jurysprudencji. Ale, dzięki egzystencjalnym opresjom i z powodu różnorodności zatrudnień, był  znakomitym obserwatorem sowieckiego systemu i pisarzem światowej rangi.


W swojej twórczości nawiązywał do tradycji surrealizmu. Bliskie mu było pisarstwo J. Haška; też posługiwał się groteską i nowatorską formą.


Urodził się w1914r. Zmarł w1997r. Tyle dałoby się o nim rzec, gdyby nie drobiazg: był pisarzem wybitnym. Jego opowiadania i powieści górowały nad literackimi przeciętnościami. Zawierając wątki autobiograficzne, bez osłonek ukazywały życie w komunistycznej Czechosłowacji. Opowiadania takie jak [i]Lekcja tańca dla starszych i zaawansowanych[/i] (1964, wydanie polskie 1980), [i]Zbyt głośna samotność[/i] (1976, wydanie polskie 1980), [i]Taka piękna żałoba[/i] (1979, wydanie polskie poza cenzurą 1983),[i] Skarby świata całego[/i] (1981, wydanie polskie 1985), a także powieści, jak np. trylogia: [i]Wesela w domu, Vita nuova, Przerwy w zabudowie[/i] (1987, wydanie polskie poza cenzurą część 1 - 1989, część 3 - 1988), jak, np. powieść z okresu okupacji niemieckiej[i] Pociągi pod specjalnym nadzorem [/i](1965, wydanie polskie 1969, sfilmowana przez J. Menzla 1966), jak powieść pod tytułem[i] Jak obsługiwałem angielskiego króla[/i] (1982, wydanie polskie poza cenzurą 1989),  są to utwory o nieprzemijającej wartości. O czym świadczy fakt, że Jego książki zostały przetłumaczone na 27 języków, a na podstawie twórczości powstało kilkanaście filmów obsypanych nagrodami.

  Contents of volume
Comments (3)
ratings: linguistic correctness / text quality
avatar
Prozę Hrabala trzeba widzieć w dużo szerszym literackim kontekście. Popularność swoją zdobywał on mniej więcej w tym samym czasie co peruwiański noblista Mario Vargas Llosa i Amerykanin, laureat literackiego nobla John Steinbeck.

To, co wyróżnia pisarstwo tych trzech wielkich prozaików, to wcale nie lokalny folklor i klimaty, a uniwersalizacja opisywanych światów i ludzkiej egzystencji w s p ó l n y c h dla całej ludzkości.

To dlatego są to autorzy poczytni na całej Matce Ziemi
avatar
Na czym polega fenomen wielkiej literatury, która co prawda czerpie z doświadczeń społeczności miasta w Kaliforni, w czeskiej Pradze czy z życia mieszkańców Andów, a jednocześnie przedstawia kondycję

ziemskiego człowieka W OGÓLE??

Lokalny koloryt, miejscowy język, wierzenia, specyficzna sytuacja polit.-gosp., egzotyczna topografia są tylko scenerią, w której rozgrywa się dramat uwikłanego w zastany system bohatera
avatar
To, co Autor tutaj przemilczał - a co rzuca wiele mówiące światło na całą twórczość B. Hrabala - to jego samobójstwo w 1997 r., już po rozpadzie Czechosłowacji, kiedy to w lutym wyskakuje on - w nareszcie wolnym kraju! - z okna piątego piętra swojego szpitala. Ten kontekst trzeba koniecznie wziąć pod uwagę, inaczej odbierzesz zaledwie naskórkową warstwę całej jego wielkiej spuścizny.
© 2010-2016 by Creative Media