Author | |
Genre | nonfiction |
Form | prose |
Date added | 2024-02-02 |
Linguistic correctness | |
Text quality | |
Views | 322 |
Policja prosi o pomoc w ustaleniu tożsamości – kontakt z najbliższą jednostką lub przez ogólnopolski numer telefonu.
Około dwóch tygodni temu na oddział ratunkowy mazowieckiego szpitala została przywieziona ofiara wypadku będącego następstwem jazdy konnej po drodze publicznej w stanie upojenia alkoholowego. Uwagę ratowników medycznych zwrócił charakterystyczny ubiór zarówno jeźdźca i konia stylizowany na siedemnastowieczny w połączeniu z replikami broni pochodzącej z tej samej epoki.
Poszkodowany posiada wiele znaków szczególnych wymienionych w poniżej zacytowanym, (po korektach służących przejrzystości), opisie medycznym.
Mężczyzna w stanie zaburzonej świadomości, rasy białej, wiek około trzydziestu lat, wzrost 183 cm, waga 87 kg. Atletyczna budowa ciała, uzębienie w dobrym stanie. Twarz proporcjonalna, rysy regularne, włosy jasne, podobnego koloru wąsy. Oczy szare.
Pediculosis: capillitii, vestimenti, pubis. Scabies. Dermatofitoza.
W poprzek lewego policzka blizna, brak płatka lewego ucha. W otoczeniu depigmentacja po osmaleniu, pod skórą liczne granulki węgla z niespalonego prochu strzelniczego. Stopień regeneracji tkanki wskazuje, iż zranienie nastąpiło kilka lat wcześniej.
Zrosty na błonie bębenkowej lewego narządu słuchu, prawdopodobne jego częściowe upośledzenie.
Na powłokach głowy w części nadczołowej stara, podłużna, ośmiocentymetrowa blizna po kontakcie z ostrym przedmiotem, leżąca w linii nosa, nieruchoma względem podłoża. Rana zszyta oraz opatrzona niefachowo i zainfekowana, w konsekwencji widoczne ubytki tkanek. Jednofazowe badanie TK głowy nie wykazuje krwawienia śródczaszkowego. Mózg i móżdżek bez zdeklarowanych zmian ogniskowych. Układ komorowy symetryczny, nieposzerzony. Struktury środkowe nieprzemieszczone. Przymózgowe przestrzenie płynowe w granicach normy. Kości pokrywy i podstawy czaszki bez zmian pourazowych.
Na plecach liczne pionowe blizny po płytkich rozcięciach skóry, prawdopodobnie są to ślady rytualnych samookaleczeń.
W lewej, bocznej części klatki piersiowej poniżej dołu pachowego nieregularna odbarwiona blizna średnicy około 10 centymetrów po oparzeniu stopnia głębokiego II, a w części centralnej stopnia III, z pozostałością ziarniny. Przeszczepu skóry nie przeprowadzono.
Na klatce piersiowej, udach oraz podudziach liczne blizny po wygojonych ranach kłutych i ciętych, w tym jedna po postrzale z broni czarnoprochowej dużego kalibru w lewej części jamy brzusznej. Pocisk ominął śledzionę oraz większe naczynia krwionośne. Widoczne zrosty tkanek po przyżeganiu podczas zabiegu ekstrakcji.
Zmiany zwyrodnieniowe i reumatyczne stawów kolanowych oraz biodrowych, w niewielkim stopniu uszkodzone więzadła kolana prawego, a także łąkotka, również zmiany zwyrodnieniowe prawego nadgarstka, stawu łokciowego oraz barkowego, także kręgów lędźwiowych. Prawdopodobna nawykowa dyskopatia. W części szyjnej kręgosłupa lordoza. Zrost po złamaniu kości obojczykowej lewej bez przemieszczenia. Podobne ślady zrostów na żebrach lewych: piątym i szóstym oraz trzecim prawym.
Wątroba powiększona, poza tym stan narządów wewnętrznych dobry. Stężenie etanolu we krwi 3,85 mg/ml. Podwyższony poziom cholesterolu, poziom bilirubiny i pozostałe wyniki badań krwi w normie.
Delirium tremens w następstwie odstawienia spożywanego alkoholu.
Obecnie pacjent jest przytomny, ale jego percepcja świata zewnętrznego pozostaje zaburzona. Kontakt z nim jest ograniczony, powtarza słowa: Najjaśniejsza Panienka, Babinicz, Kmicic, Oleńka. Podczas nawracających halucynacji rozmawia z niejakim Sienkiewiczem, używa wobec niego wulgaryzmów i zarzuca kłamstwa historyczne.
ratings: perfect / excellent
jedynymi per saldo beneficjentami systemu policyjnego bynajmniej nie są tego systemu sponsorzy
/czyli podatnik, ergo cały naród/
a ci, co /na nasz koszt/ wchodzą w kolizję z dekalogiem. To do nich jeździ się "na sygnale", to oni są reanimowani, poza kolejką wożeni na OIOM, badani USG, RTG, tomografem, alkomatem, wariografem, to oni /w wieku 18plus/ są ścigani, legitymowani, pouczani, w nieustannej recydywie wychowywani, /na nasz koszt/ osadzani
a efekt finalny tej odwiecznej syzyfowej zaiste pracy taki, że
dzisiaj to staruszek ma się bać /metody na/ wnuczka, /na/ policjanta, /na za drzwiami/ listonosza, inkasenta, księdza
itp., itp., itd.
rycerz konny
- to dla naszych Dziadów
w tym dla rozsypanego w proch noblisty, autora "Quo vadis /Domine/?"
to już tylko nie z tej Ziemi odległy głuchy pozgonny pogłos
Sto lat później wśród nas nadal grasują rycerze, którzy zrobią wszystko, żebyśmy to MY za jego odleciane upojne jazdy i szarże - i to drogo! - zapłacili
ratings: perfect / excellent
Już po przeczytaniu 1/3 tekstu opis medyczny zaczął mi kogoś przypominać. "Skąd ja go znam"? Jeszcze trochę i będę mógł pomóc policji w rozpoznaniu tożsamości pacjenta... ;)
PS. Moja sugestia - usuń ostatnie dwa zdania (to ju.ż łopatologia, daj czytelnikowi przyjemność odgadnięcia postaci). Zamiast tego zakończ w stylu: Kontakt z nim jest bardzo ograniczony. Ktokolwiek może pomóc rozpoznać pacjenta, proszony jest o kontakt z najbliższą jednostką policji lub...
Podsumowując - pomysł na tekst i realizacja bardzo dobra.