Go to commentscytat z komentarzem 4
Text 4 of 10 from volume: cytat z komentarzem
Author
Genrenonfiction
Formprose
Date added2016-04-22
Linguistic correctness
Text quality
Views2267

CYTAT Z KOMENTARZEM 4

Albert Speer. W swoich „Dziennikach ze Spandau” rzuca taką myśl na temat obowiązującej więźniów cenzury w listach. Dopuszczalne są listy do 1300 słów ( choć dla pewności lepiej używać 1200). Pyta: Czy na przykład HIMMELKREUZDONNERWETTER to jedno słowo?

I to jest ciekawe pytanie w stosunku do różnic językowych germańsko anglosaskich.  A w tle jest uwieczniony w biblii spór Jezusa z faryzeuszami o ducha i literę prawa stanowionego. Jak zostanie potraktowane taka wielowyrazowa zbitka u jednych traktowana jako jeden wyraz ( u Niemców), gdy kontrolujący korespondencję ( Anglosasi)  potencjalnie potraktują ją jako wyrazów kilka. Jak to policzyć? Bo więzień musi się skrobać z ilością zużywanego na korespondencję papieru i taki list przekraczający wyrazowe limity może trzeba będzie przepisać, przeredagować.

Niemcy tak mają, że potrafią tworzyć takie wielowyrazowe zbitki pisane razem jako jeden wyraz. Są w tym mistrzami. Polacy mają swoją – chyba, że coś w tym temacie ostatnio drgnęło – konstantynopolinowianeczkę ( rekord), ale dla Niemców  to tylko taka piździobździnka. I taki złośliwy hitlerowiec osadzony w Spandau miał dość czasu, by napisać 1200 słowny list złożony z takich okropnych, złożonych słów. A gdyby nawet trochę taki hitlerowiec pokombinował, to z 600 słów mógłby ułożyć list objętościowo dłuższy niż normalny, z 1300 słownych króciaków. Ze złośliwości.

Ale Niemcy to Niemcy. Albert Speer nie wspomina o takich działaniach, testach systemu. Byli grzeczni i stosowali się do narzuconych reguł.


  Contents of volume
Comments (1)
ratings: linguistic correctness / text quality
avatar
Istotą korespondencji jest nie jej objętość, a komunikat. Nic nie stoi na przeszkodzie, byś - zamiast "lać wodę" -pisał bardziej treściwie.

Hitlerowski zbrodniarz wojenny Albert Speer (1905 - 1981)

/o którym mowa w tekście/

powiedział:

Gdyby Hitler miał przyjaciół, byłbym jednym z nich.

Myślenie życzeniowe NIE MOŻE ZASTĘPOWAĆ my-śle-nia
© 2010-2016 by Creative Media