Go to commentsKuchnia ukraińska. Dania z ryb /5
Text 129 of 146 from volume: Tłumaczenia na wasze
Author
Genretextbook
Formprose
Date added2022-04-03
Linguistic correctness
Text quality
Views648

FLĄDRA


Głowę wraz z wnętrznościami usuwamy, ciemną skórę zdejmujemy. Białą można pozostawić, wystarczy jedynie oczyścić ją z łusek. Umytą tuszkę rozcinamy od strony ogona w kierunku głowy wzdłuż kręgosłupa na dwie równe części. Usuwamy płetwy grzbietowe. Każdą z dwóch tych części dzielimy na pół.


DORSZ POLARNY


Z półrozmrożonych ryb wyjmujemy wątroby, z których usuwamy błonkę oraz krwawe skrzepy, i odstawiamy je do lodówki. Kiedy tuszki już całkiem się odmrożą, zdejmujemy czarną błonkę z ich jamy brzusznej, usuwamy głowę oraz płetwy i ryby płuczemy w zimnej wodzie.


MORSZCZUK


Ryby nie będą miały tak słodkiego posmaku, jeśli do wody, w której będziemy je gotować, dodamy sok z cytryny.


OŚMIORNICA


Usuwamy oczy, worek z czarnym płynem i dziób. Całość wraz z mackami dzielimy na kawałki i skrupulatnie przemywamy w dużej ilości wody.


KREWETKI


Mrożone krewetki rozmrażamy w temperaturze pokojowej, przemywamy i gotujemy. Zawsze wrzucamy je do wrzącej posolonej wody (na 1 litr wody 20-30 g soli) i gotujemy przez 3-4 minuty od chwili, kiedy się zagotują. Potem zdejmujemy z nich tzw. szyjkę u usuwamy pancerzyk.


KALMARY


Po rozmrożeniu w zimnej wodzie zdejmujemy z kalmarów błonkę i porządnie myjemy w 2-3 wodach. Gotujemy je w posolonej wodzie w proporcji na 1 kg kalmarów 2 litry wody oraz 20 g soli. Garnek odstawiamy na noc, żeby się ostudził. Następnego dnia wyjmujemy je z odwaru i kroimy na kawałki w poprzek włókien. Najczęściej ich mięso stosuje się  jako farsz.


TREPANGI (STRZYKWY)


W handlu dostępne są w postaci suszonej. Przed gotowaniem należy je porządnie obmyć w ciepłej wodzie z czarnego proszku węglowego, jakim są osypane. Następnie zalewamy je zimną wodą na 24-30 godzin, aby porządnie napęczniały. Wodę wymieniamy 2-3 razy. Wzdłuż brzuszka robimy nacięcie i usuwamy resztki wnętrzności, każdą sztukę myjemy, po czym gotujemy na słabym ogniu przez 2-3 godziny. Garnek zestawiamy z kuchni i po kilku godzinach strzykwy wyjmujemy, ponownie je przemywamy i dzielimy na kawałki.


OSTRYGI


Myjemy je zawsze w zimnej posolonej wodzie. Malutkim nożykiem, zaczynając od grubszej części małża, otwieramy każdą z nich i odcinamy jej płaskie ciało.


RAKI


Tuż przed podaniem na stół żywe raki wrzucamy na ostry posolony, z dodatkiem kopru wrzątek i gotujemy, aż zrobią się czerwone. Ich pancerzyki można wykorzystać do przygotowania rakowego masła.

  Contents of volume
Comments (4)
ratings: linguistic correctness / text quality
avatar
Emilio, a kto teraz gdzieś widział raki? Ja - mimo że chodzę dużo po górach - ostatniego raka widziałem chyba ze dwadzieścia lat temu w Beskidzie Niskim.
avatar
Raki są testerami czystości wód. Jeżeli nie ma ich w polskich rzekach, w polskich jeziorach i w polskich stawach, to

kto te akweny zatruł?!
avatar
Są w sprzedaży 100-150 ZŁ za kg. A raki mrożone znajdziemy w Caufflandzie:)
avatar
Ostrygi... co za pyszota! Nie musisz mieć zębów, by się nimi rozkoszować.
© 2010-2016 by Creative Media