Go to commentsKuchnia ukraińska. Dania mięsne /3
Text 133 of 146 from volume: Tłumaczenia na wasze
Author
Genretextbook
Formprose
Date added2022-04-07
Linguistic correctness
Text quality
Views587

BOEUF  STROGONOW



Składniki:  na 1 kg wołowiny 3 cebule, 2 łyżki masła, 1 szklanka śmietany, 1 łyżka mąki, 2 łyżki przecieru pomidorowego, sól, pieprz, zielenina.


Mięso wołowe (cienka krawędź wierzchniej lub tylnej części zadniej wołowej nogi) dzielimy w poprzek włókien na plastry o grubości 1,5-2 cm, każdy z nich tłuczemy tłuczkiem na grubość 5-8 cm i kilka razy nadcinamy na głębokość 3-4 cm, następnie posypujemy solą i pieprzem i obsmażamy na roztopionym maśle z obu stron do zarumienienia. Do każdej porcji takiego mięsa dajemy wcześniej zeszkloną drobno posiekaną cebulkę, posypujemy mąką i dalej już na słabym ogniu obsmażamy przez 2-3 min.; wlewamy śmietanę, rozprowadzony na patelni na tłuszczu przecier pomidorowy i doprowadzamy do kipienia.


Podajemy ze smażonymi ziemniaczkami z drobno posiekanym koperkiem lub natką pietruszki.



RAGOUT  Z  BARANINY



Składniki: na 600 g baraniny 2 łyżki smalcu, 5 ziemniaków, 2 marchewki, 1 pietruszka, 2 cebule, 1 łyżka mąki, 3 łyżki przecieru pomidorowego, 1,5 szklanki bulionu, sól, pieprz.



Dzień wcześniej zamarynowaną w maceracie z imbirem lub cebulą baraninę osączyć z marynaty, porąbać wraz z kością na kawałki po 40-50 g, posypać solą i pieprzem i obsmażać na smalcu. Tak przygotowane kawałki przełożyć do żaroodpornego naczynia, dodać przecier pomidorowy, wcześniej podrumienioną (bez tłuszczu!) mąkę, rozprowadzoną bulionem, i dusić przez 45-60 min. Następnie wrzucić podsmażone pokrojone ziemniaki, marchew, cebulę i pietruszkę, wszystko razem wymieszać i dalej pod przykrywką dusić w piekarniku przez pół godziny, aż warzywa będą miękkie.



PIECZONY  FASZEROWANY  PROSIACZEK



Składniki: na 1 prosiaczka 300 g wołowiny lub cielęciny, wątroba, nerki, płucka oraz serce prosiaczka, 2 łyżki masła, 2 kawałki bułki bez skórki, 2 jajka, 1 cebula, 1 marchew, sól i pieprz do smaku.



Rozcinamy brzuszek i klatkę piersiową prosiaczka, usuwamy kości, pozostawiając jedynie kręgosłup, łebek i nóżki, tuszkę nacieramy solą i odstawiamy na 30 min.


Farsz: serce, nerki, płucka i wątrobę świnki gotujemy w posolonej wodzie do miękkości, ostudzamy i tniemy na niewielkie kawałki. Dodajemy do nich kawałki wołowiny lub cielęciny oraz pocięte marchew i cebulę. Wszystko to dwa razy przepuszczamy przez maszynkę do mięsa, dodajemy masło, zamoczoną w mleku i odsączoną bułkę, żółtka, sól oraz pieprz, dolewamy bulion i dodajemy ubite białko jaj i wszystko to porządnie mieszamy.


Wypełniamy tym farszem wnętrze prosiaczka, zaszywamy mu brzuszek i pieczemy w brytfannie w piekarniku przez 1,5 godziny. Kiedy pojawi się zarumieniona skórka, wlewamy szklankę bulionu i mięsko kilkakrotnie polewamy sosem z pieczenia.


Aby uchronić uszy i ogonek przed spaleniem, należy je owinąć papierem.


Podajemy prosiaczka po usunięciu nici i po ostrożnym podzieleniu go na mniejsze kawałki, nie naruszając ogólnego kształtu zwierzątka. Półmisek dekorujemy gęstym majonezem i natką pietruszki.

  Contents of volume
Comments (4)
ratings: linguistic correctness / text quality
avatar
Ale czy po zjedzeniu takiego prosiaka człowiek przynajmniej w części nie stanie się świnią?
avatar
Spożycie wątróbki lub zimnych nóżek, nie stajemy się podobni. Żeby się ześwinić, to trzeba mieć w genach ludzkich. Janko jesteś żałosny. Blokujesz wszystkich, co się z tobą nie zgadzają. Raz, że piszesz pierdoły na okrągło te same. To fakt. Odpocznij trochę chłopie, bo dostaniesz kręćka.

Przepraszam Emilka. Ale ten facet nie przyjmuje krytyki.
avatar
Na kuchnię ukraińską składały się tradycje różnych narodów, tak, że uwierzyłam w nadziewane wołowiną lub cielęciną prosię i dodawanie prawie do wszystkiego przecieru pomidorowego.Zastanawiałam się tylko jakiej wielkości musiał być piekarnik i brytfanna, żeby pomieścić to prosię. I do tego jeszcze majonez?
avatar
Trafna uwaga. W oryginale mowa o pieczeniu

w duchówce,

w której pół wieku temu /a tłumaczona przeze mnie "Kuchnia ukraińska" pochodzi z tamtych właśnie czasów/ babki nasze piekły chleb dla całej rodziny i na cały tydzień. Jej /duchówki/ pojemność zależała od zasobów finansowych gospodarza domu.

Przepisy te kieruję pod adresem współczesnych nam Czytelników - i stąd zamiast duchówki ten piekarnik.

Prosię notabene może być mniejsze /tańsze/ i większe /droższe/ - i jak to w życiu w zależności od portfela /i gabarytów piekarnika/ jedni "wolą" przysłowiowe rybki, drudzy grzybki
© 2010-2016 by Creative Media