Go to commentsKuchnia ukraińska. Dania z brukselki i kalarepki
Text 140 of 146 from volume: Tłumaczenia na wasze
Author
Genretextbook
Formprose
Date added2022-04-15
Linguistic correctness
- no ratings -
Text quality
- no ratings -
Views779

BRUKSELKA  W  CIEŚCIE



Składniki: na 1 kg brukselki 3/4 szklanki mleka, 2 jajka, 1 szklanka mąki pszennej, sól i olej roślinny według potrzeb.


Oczyszczone i przemyte w zimnej wodzie główki brukselki ugotować w posolonej wodzie, odcedzić i ostudzić. W międzyczasie odzielić żółtko jajek od białka. Białko ubić na sztywną pianę i z pozostałymi składnikami ciasta wymieszać. Każdą z główek zanurzyć w tym cieście i ułożyć w durszlaku, żeby nadmiar ciasta ściekł. Wszystkie tak przygotowane brukselki kłaść na rozgrzany olej i podsmażyć do zrumienienia skórki.



ZAPIEKANKA  Z  BRUKSELKĄ



Składniki: na 1 kg brukselki 3/4 szklanki ryżu, 3 łyżki masła, 2 jajka na twardo, 1 kopiasta łyżka tartej bułki, 1,5 szklanki sosu śmietanowego, sól i pieprz.



Posiekać główki brukselki i ugotować w niewielkiej ilości posolonej wody. Odcedzić. Na tej samej wodzie ugotować ryż, dodając do niego łyżkę masła. W wysmarowanym masłem żaroodpornym naczyniu kolejnymi warstwami ułożyć na przemian ugotowaną brukselkę oraz ryż wymieszany z posiekanymi jajkami - ostatnia warstwa powinna być z ryżu. Całość posypać tartą bułką, spryskać masłem i wstawić do rozgrzanego piekarnika.


Podawać z sosem śmietankowym.



KALAREPKA  Z  BUŁKĄ  TARTĄ



Składniki: na 1 kg kalarepki 1 łyżka mąki pszennej, 1 jajko, 3 łyżki tłuszczu, 2 łyżki tartej bułki, sól.



Oczyszczoną, umytą i pokrojoną w centymetrowej grubości plasterki kalarepkę ugotować w posolonej wodzie i porządnie (aż przestanie kapać woda) odsączyć na sicie. Wymieszać z mąką, obtaczać w jajku i w tartej bułce i obsmażyć z obu stron na złoty kolor.

  Contents of volume
Comments (2)
ratings: linguistic correctness / text quality
avatar
Mimo że zablokowałam panią, tu jednak winnam jest pewnego sprostowania:

To są dania kresowe, ponieważ tzw. kuchnia ukraińska prawie nie różniła się niczym od kuchni zamieszkujących przypisanych teraz owej Ukrainie, terytoriów!

Wiem, że wypowiadać się pod pani tekstami nie powinnam. Ale równocześnie nie mogę zdzierżyć czegoś - co w sensie dosłownym - literackim tekstem nie jest.

W razie czego podeślę skan z kulinarnych zeszytów mojej Babci oraz Mamy. Lata ca 1906-1938.
avatar
Poradniki - a książki kulinarne to ten gatunek -

/podobnie jak piosenki, klechdy ludowe, skecze, zagadki, przysłowia, wspomnienia, improwizacje słowne, przepowiednie, wizje świętych, scenariusze, dialogi, wiersze, powieści itd., itp./

SĄ tekstami literackimi.

CO NIE OZNACZA, ŻE TO BELETRYSTYKA
© 2010-2016 by Creative Media