Przejdź do komentarzyRZEKŁ RAZ POETA POECIE
Tekst 2 z 4 ze zbioru: LIMERYKI
Autor
Gatunekpoezja
Formawiersz / poemat
Data dodania2024-10-05
Poprawność językowa
Poziom literacki
Wyświetleń198

Rzekl raz poeta poecie:

- Znam ja Cię dobrze przecie..

- Twe wiersze są lepsze od Ciebie.

- Patrz, jak to stworzył Bóg na niebie..

- Dźwigaj to teraz na swym grzbiecie.


Czesławowi Miłoszowi


  Spis treści zbioru
Komentarze (19)
oceny: poprawność językowa / poziom literacki
avatar
O całe trzy myślniki za dużo, ponieważ to, co rzekł poeta poecie, to monolog. No i niestety - wbrew tytułowi tomika - to wcale nie jest limeryk.
avatar
Niestety, ale zgadzam się z przedmówcą. Niepodobne to do limeryku.
avatar
Nie bądźcie tacy k.. nadęci. Tytuł zbioru wierszy nie oznacza, że będą tu same limeryki. Skąd też myśl, że to monolog? Czyż krótsza forma nie zakłada, że gdzieś tam - między myslnikami - tkwi "podmiot domyślny". Jak na nie cierpię polonistów i literaturoznawców - bez krzty talentu, a co gorsza zastałych i bez wyobraźni.
avatar
Choć nieświęci, my nadęci, bo przejęci! Q..a! - ku pamięci! - jak nazwiesz kogoś, kto szuka w zbiorze limeryków czegoś innego niż limeryki?
avatar
Sebek, wszystko się zgadza oprócz tego, że to nie limeryk:) Nie nadymaj się. Trzeba było zatytułować zbiór "Nie tylko limeryki" i po sprawie. Więcej luzu. Na szczęście nie jestem polonistą, ani literaturoznawcą, nie zastany i nie bez wyobraźni, ale już bez krzty talentu - TAK! :D
avatar
Poziom głebi intelektu "belino" widać już po kostycznej, jakże niepełnej, analizie "Galeonu". Nie nadymam się, wybaczcie, ale po dwudziestu latach pracy w instytucji muzealnej jestem uczulony.. świądu dostaję, pokrzywki, astma o sobie przypomnina, kiedy czytam takie bzdury.. hue hue. Pa!
avatar
No i.. zapomniałem tego, co tu istotne - czy ktoś wie, do kogo Czesław Miłosz powiedział: "Twoje wiersze są lepsze od Ciebie." Być może nie jest to dokładny cytat.. Adresat tych słów jest żyjącym, uznanym poetą, a ja z nic nie mogę przypomnieć sobie kto to..
avatar
Obstawiam, że Czesław Miłosz mógł słowa "Twoje wiersze są lepsze od ciebie." skierować do Z. Herberta. Wiem, że w peerelowskiej Warszawie ten ostatni - nie tyle jako poeta co jako człowiek - nie miał najlepszego publicity.
avatar
Też bym obstawiał, że Herbert, ale kolega Seba napisał:
Adresat tych słów jest żyjącym, uznanym poetą... więc ni hu hu.

A poniższy limeryk, to tak gwoli braku mojego talentu:)

Pewien poeta z miasta Szetejnie
mówił mi kiedyś lekko nie będzie
czytałem jego dzieła
wena się w górę pięła
spadłem na dupę złamałem serce

Dobrej nocy życzę.
avatar
Też nie jestem polonistą, krytykiem literackim również. Jednak w obu dziedzinach w moim odczuciu poruszam się dość sprawnie. Redagowałem lub współredagowałem kilkadziesiąt książek, podobnej liczbie robiłem korektę. Pisałem też wiele recenzji (kilka jest na publixo), wstępów, prologów, epilogów. Wobec powyższego pozwolę sobie wypowiedzieć się na temat powyższego tekstu, choć nie jestem "k.. nadęty". Czy jest on limerykiem? Po części tak, po części nie. Tak, bowiem jest rymowanym, pięciowersowym tekstem. Wersy też się właściwie rymują. Treść też jest odpowiednio rozłożona, łącznie z pointą w ostatnim wersie. Dlaczego nie jest limerykiem? W końcówce pierwszego wersu powinna być miejscowość lub miejsce akcji, a tego nie ma. Najważniejszym jednak brakiem jest niewłaściwy rytm tak charakterystyczny dla limeryków. Wersy pierwszy, drugi i piąty, nie tylko powinny się ze sobą rymować, ale powinny mieć taką samą liczbę zgłosek. Podobnie wersy trzeci i czwarty, ale o 2 -3 zgłoski mniej niż pozostałe. A tutaj kolejne wersy mają po 8, 7, 9, 9, 9 zgłosek. Co zaś tyczy poprawności językowej, to charakterystyczne jest używanie nieistniejących znaków interpunkcyjnych, czyli dwóch kropek występujących po sobie. Dostrzegłem to nie tylko w "limeryku", ale również w komentarzach. Podobne znaki występują na publixo u jednego z użytkowników. Występowały też u użytkownika, którego na publixo już nie ma. Czyżby to kolejny przefarbowany lis? Nic nie sugeruję.
avatar
Świadomie pominąłem zbędne myślniki, bowiem Belino już o tym pisał.
avatar
Zna poetę ten poeta
Po zjaranych razem petach.

Gdy poeta to kobieta,
Zna ją po czatach
Na "Ta... czy nie ta?"

-------------------------

Zad. dom. /dla Czytelnika/

Co jeszcze tutaj w tym mini nie gra?
avatar
Dziękuję "janko" za pouczający i wartościowy wykład na temat limeryków. Co do "dwukropków", to je stosuję z pewnych powodów, raczej osobistych (takie dziwactwo..). Tak samo jak często zamieniam "ks" na "x". Można powiedzieć, że ich w języku polskim nie ma, ale czy to ma jakieś znaczenie, poza zbyt rygorystyczną poprawnością językową.
Przy okazji, chciałbym zapytać pana "janko", czy istnieje również zwiseryk?
avatar
Jeżeli awangarda poetycka ma polegać na tym, że ignoruje się obowiązujące zasady poprawnej polszczyzny, to nic tylko pogratulować. Ja jestem stary kostyczny dziadek i kudy mnie do młodzieży, ale jeśli coś, bracie, dedykujesz samemu Miłoszowi, to, zanim to zrobisz, sto razy się przedtem zastanów. Z dobrego serca szczerze radzę.
avatar
Dedykuję, ponieważ cytuję. A nade wszystko dlatego, że znakomicie oddaje to, co powiedział. Zajmujecie się, doprawdy, pierdułami. Może byście tak coś napisali..
Polecam wiersze me, może choć trochę ubogacą.
avatar
Po ostatnich wypowiedziach już nie mam najmniejszych wątpliwości, że sebastian1bornoss to kolejne wcielenie dawnego bronmusa, musbrona, a obecnie pomysłowego Do...
A mnie cały czas jest dobrze z jedną twarzą!
avatar
Eh, wy nieszcześnicy, z mentalnością internetowych trolli - i z takąż subtelnością. Zawiadamiam niniejszym osobę, która napisała komentarz o wcieleniu - powyzej,w komentarzach - iż nie jestem, stety lub niestety, wcieleniem kogoś tam. Mam tylko jedno życie, wcielenie, nad czym - rzecz jasna - boleję. Sam mam niezwykle popularne nazwisko, podpisuję się więc nazwiskiem panieńskim matki mej, ekstremalnie hmm.. nietypowym. Na świecie jest nas tylko kilkoro, tu w Polsce, we Francji i, podobno, w Australii. Myśl, że zamieszczam tu wiersze, podszywając się pod kogoś, udając kogoś innego niż jestem jest tak absurdalną, że mogę jedynie Panu, który to napisał, polecić niezwłoczne udanie się do psychiatry.. Obawiam się iż osobnik ten cierpi na początki demencji - które często manifestują się skłonnością do popadania w paranoję. Lub też po prostu na starczy uwiąd mózgu.
avatar
ecie-pecie
na tym świecie
nawet dziecię
wciąż coś plecie

Poza słusznymi uwagami technicznymi moich szan. Przedmówców do poprawki także linijka:

Znam ja c i ę dobrze przecie...

(patrz 2. wers tego mini)

Zaimek osobowy "Cię" /Tobie, Ty, z Tobą, o Tobie, Ciebie/ pisany dużą literą może

/i powinien!/

istnieć wyłącznie w prywatnej korespondencji. Wszędzie gdzieś indziej /w umownym tzw. druku/ musi być pisany jak wyżej.

.....................

Dla niezorientowanych UWAGA:

Tutaj /na portalu literackim/ dbamy nie tylko o formę sensu stricte literacką,

/która istnieje bez graficznego zapisu, np. na sznurkach kipu albo w wersji jedynie mówionej czy śpiewanej, a także "w chmurze" etc./

dbamy

- BO DBAĆ MUSIMY -

o tej literatury nośnik, czyli język

/tutaj j. polski/

No, i

- co elementarne w świecie kultury -

nie obrażamy swoich Odbiorców,

bez których ta literatura

NIE ISTNIEJE
avatar
Wysiadłszy ze swego "seato", rzekł raz poeta poecie:
- Bacz, poeto, też na to, j a k i m językiem coś pleciesz!
Tamten zaś z "cinquecento" dał mu ripostę swą ciętą:
- Durniów dziś nie brak na świecie!
© 2010-2016 by Creative Media
×