Przejdź do komentarzyKuchnia ukraińska. Dania z mięsa /5
Tekst 135 z 146 ze zbioru: Tłumaczenia na wasze
Autor
Gatunekporadnik
Formaproza
Data dodania2022-04-09
Poprawność językowa
Poziom literacki
Wyświetleń587

JĘZOR  SMAŻONY



Składniki: na 600 g jęzora po pół marchwi, pietruszki i cebuli, 1 jajko, 1 szklanka bułki tartej, 1 szklanka mąki do panierki, 2 łyżki masła do smażenia, 2-3 łyżki masła do polewania puree, listek laurowy, sól i pieprz wg upodobań.


Porządnie wyszorowany i umyty jęzor gotujemy wraz z warzywami i przyprawami aż do miękkości. Mięso szybko przekładamy do zimnej wody i natychmiast obieramy ze skóry, po czym dzielimy na plastry. Każdy z nich obtaczamy kolejno w mące, w rozbełtanym jajku i w bułce tartej - i smażymy na rozgrzanym maśle.


Podajemy z puree z ziemniaków polanym roztopionym masłem.



ZAPIEKANKA  Z  MÓZGU  Z  ZIEMNIAKAMI



Składniki: na 300 g mózgu 100 g wieprzowiny, 1 cebula, 600 g ziemniaków, 100 g śmietany, 1 jajko, 1 łyżka masła, sól i pieprz.


Mózg ugotować, podzielić na kawałki, posolić i popieprzyć, wymieszać, przełożyć do naczynia żaroodpornego, dodać ugotowane w innym garnku kawałki wieprzowiny i ziemniaków. Śmietanę wymieszać z żółtkiem i ubitym białkiem, zalać tym przygotowywaną zapiekankę i całość wymieszać. Wierzch posmarować masłem. Włożyć do rozgrzanego piekarnika i piec przez 20-25 minut.



WĄTROBA  SZPIKOWANA  CZOSNKIEM



Składniki: na 0,5 kg wątroby 2 ząbki czosnku, 2 łyżki mąki pszennej, 2 łyżki smalcu, 3/4 szklanki mleka, 1,5 kg ziemniaków, 1 cebula, 1 łyżka masła, sól i pieprz.



Oczyszczoną i umytą wątrobę tniemy w szerokie plastry o grubości 1 cm, szpikujemy je czosnkiem, posypujemy solą oraz pieprzem, obtaczamy w mące i smażymy na rozgrzanym smalcu z obu stron.


Podajemy z puree z ziemniaków posypanych podsmażoną na maśle cebulką.

  Spis treści zbioru
Komentarze (9)
oceny: poprawność językowa / poziom literacki
avatar
Każdy kontakt z krwią powoduje modyfikację na poziomie komórkowym. Może warto zacząć się przyglądać swojemu menu, zanim zacznie się krucjatę przeciwko żyworodnym. Nawet taki ozór. Pomijając już fakt, jak to brzmi.
avatar
Człowiek uwielbia suto zastawione stoły - i codzienne dostawy mięsiwa. Szkoda, że

przed

posiłkami nie odwiedzamy żadnej rzeźni.

Kuchnia ukraińska jest kuchnią oszczędną. Nie kończy wyłącznie na schabowym,

który każdy obiad pozbawia wszelkich świńskich podtekstów
avatar
To danie z mózgu posiatkowanego a potem gotowanego wydaje się na czasie :-)
avatar
To nie książka kucharska, ja jestem wegetarianką ty sobie możesz te jęzory jeść ,ale nie musisz tu o tym pisać.
avatar
Za czasów powstanie tej książki móżdżek był przysmakiem. Miałam okazję jako dziecko spróbować z tym, że nie powiedziano mi co to jest. Jeśli ubijało się zwierze,co nie było częste, to wykorzystywało się każdą najmniejszą jego część, żeby nic nie zmarnować. Kto dziś jada móżdżek, płucka i cynaderki:) Ozorki po rosyjsku to jazyki:) Nam się niemiło kojarzy. Nie byłabym w stanie tego skosztować.Jak pomyślę, z czego przyrządzają potrawy wśród innych narodów,na przykład ślimaki, chrząszcze, węże, świnki morskie, szczury, to ozorki nie są czymś najgorszym. Dziś masowo hoduje się zwierzęta na mięso i tak jak powiedziałaś, przed zjedzeniem, powinniśmy mieć pojęcie, jak są ubijane, w jakich warunkach przebywają i co jadają, zanim same trafią na nasz stół. Gwarantuję, że przybyłoby nam wegetarian.
avatar
Kolejne info dla niezorientowanych:

poradnik "Kuchnia ukraińska" napisali w latach 70-tych ub. w. dwaj ukraińscy autorzy. Książkę tę przetłumaczono na j. rosyjski i wydano w nakładzie 40 tysięcy egzemplarzy.

Nie jestem żadnym z autorów tego poradnika. W zbiorze "Tłumaczenia na wasze" robię wyłącznie za translatora
avatar
Celne spostrzeżenie. Ozorki lingwistycznie raczej z niczym już nam się nie kojarzą, tymczasem to staropolska nazwa jęzora. Podobnie jest z móżdżkiem, którego zdrobniała /pieszczotliwa/ kulinarna nazwa "oddziela" od okropieństw świniobicia, by danie nie kojarzyło się ni z korytem, ni z krwią, ni z żarciem.

Zakłamanie konsumenta sięga szczytów Himalajów: WSZYSTKIE produkty spożywcze /m.in. żelatyna/ zawierają białko oraz ekstrakty pochodzenia zwierzęcego.

Mleko i jego przetwory również.

Spożycie mięsa w Polsce do wielomiliardowy biznes. Wliczając wszystkich wegan i wegetarian, średnio zjadamy ok. 80 kg mięsa /świń, krów, cieląt, jagniąt, koniny, owiec, królików, dziczyzny i drobiu/ rocznie
avatar
Napisałam

.... TO wielomiliardowy biznes.
avatar
Żeby nie dawać satysfakcji chimerycznej Adeli. Ale zaznaczam, że ja powoli rezygnuję z mięsa.
© 2010-2016 by Creative Media
×