Przejdź do komentarzyKuchnia ukraińska. Dania z ryb /3
Tekst 127 z 146 ze zbioru: Tłumaczenia na wasze
Autor
Gatunekporadnik
Formaproza
Data dodania2022-04-01
Poprawność językowa
Poziom literacki
Wyświetleń589

Świeże ryby solimy tuż przed ich smażeniem. Większe z nich dzielimy na dzwonka o grubości do 3 cm nie więcej - tak, by podczas smażenia ryba nagrzewała się z obu stron równomiernie.


To, czy ryba jest już ugotowana, sprawdzamy przy pomocy widelca. Jeżeli po nakłuciu wypływa z tuszki biały /nie czerwony!/ sok, można ją już zdjąć z ognia.


Dla polepszenia smaku bulionu rybnego do wody dodajemy białe warzywa, cebulę i liść laurowy.


Ryby ugotowane na parze są smaczniejsze od gotowanych, gdyż zawierają znacznie więcej mikroelementów.


Jesiotrowate mają wyrazisty smak i przyjemny zapach, dlatego te akurat ryby gotujemy z minimalnym dodatkiem przypraw i korzeni.


Podczas gotowania przewiązanych wcześniej szpagatem ryb faszerowanych na dno garnka należy najpierw położyć cienkie plasterki świeżego buraka, marchwi i cebuli, a dopiero potem na nie ryby - i zawsze brzuszkiem w dół. Dla uzyskania pięknego koloru odwaru zaleca się dodać też szafran lub brązowe łupiny cebuli.


Dla polepszenia smaku ryb duszonych można dodać majonezu (w ilości od 5-10 % wagi ryby), po czym odwar wykorzystać do sporządzenia sosu.


Żeby usmażyć rybę, należy ją podzielić na porcje, obtoczyć każdy kawałek w mące lub w bułce tartej i kolejno wrzucać na rozgrzany tłuszcz, obrumieniając wszystkie z obu stron.


Podczas smażenia kwadrans wcześniej posolonych ryb we fryturze panierujemy je dwa razy: najpierw w mące, potem maczamy je w rozbitym jajku i ponownie w bułce tartej.


Ryby przeznaczone docelowo jako zimna zakąska najlepiej smażyć na tłuszczu roślinnym. Jeżeli rybę pieczemy w piekarniku, należy ją przedtem polać śmietaną i roztopionym masłem, co sprawi, że będzie dużo smaczniejsza i będzie miała chrupiącą skórkę.


Dla większej soczystości i piękniejszego wyglądu dania kawałki sandacza, dorsza, okonia oraz innych ryb warto na godzinę przed ich obróbką zalać mlekiem (1 l mleka na 5 kg ryb).


Podczas duszenia rybę należy najpierw obsmażyć na rozgrzanym oleju roślinnym, a potem przełożyć do naczynia żaroodpornego, posypać smażoną cebulką, zalać rybnym bulionem, przykryć przykrywką i wstawić do piekarnika.

  Spis treści zbioru
Komentarze (5)
oceny: poprawność językowa / poziom literacki
avatar
Za komuny byłem u ciotki nad morzem Czarnym. Jakich ona ryb nasmażyła, jakim bimbrem nas ugościła... długo by opowiadać.
avatar
Pod tak smakowitą rybę to aż nie wypada się nie napić.
avatar
Polacy to naród coraz bardziej konsumpcyjny i w pieleszach własnego domu okropnie leniwy. Myślę, że to z tego powodu wolimy szybkie - i tak trujące! - żarcie błyskawiczne prosto z marketu, wszelkie te kubełki z czikensami z KFC i te hamburgery z MC Donald`sów.

NIE CHCEMY żyć, jak Bóg przykazał, pracowicie & zdrowo. Własne posiłki od A do Zet przyrządzane przez panią domu - to dzisiaj już tylko science-fiction
avatar
Dziś już tylko ufoki gotują w domu. Bo mają trąbkie i nie chcą chodzić do MC Donaldsa.
Tu jest ryba opisana tak, jakby półsurowa nie mogła smakować. Ja dzisiaj robiłem rybę i wyszła mi właśnie półsurowa. Ale byłem głodny, to zjadłem. Następnym razem pójdę do MC Donaldsa. Nie ma tam szafranów i innych majonezów, kotlet wypieczony, fiszmaków już chyba nie podają. Majonez podają w tytkach, zalakowane. Tylko trochę za mało, tak że jest to z mojej strony apel.
avatar
Na ogół mam do czynienia z mrożonymi rybami, a to co innego, inny smak.Przyrządzałam rybę gotowaną w wywarze z warzyw i nawet mi się udała.Przyrządzałam tez pieczonego pstrąga. Najczęściej smażymy, bo nie wymagają zbyt wiele pracy.Świeże ryby rzeczne można przyrządzić na różne sposoby i tak będą smakowały. Z mrożonymi trzeba uważać, bo można nabyć stare lub tak otoczone lodem, ze po rozmrożeniu niewiele zostaje.
Co do mleka też próbowałam, lepiej smakują mi bez.
© 2010-2016 by Creative Media
×