Przejdź do komentarzyKuchnia ukraińska - Barszcze /3
Tekst 117 z 146 ze zbioru: Tłumaczenia na wasze
Autor
Gatunekporadnik
Formaproza
Data dodania2022-03-25
Poprawność językowa
- brak ocen -
Poziom literacki
- brak ocen -
Wyświetleń696

PAMPUSZKI  Z  CZOSNKIEM



Składniki: na 300 g mąki gryczanej 10 g drożdży, 1/2 łyżeczki soli, 3/4 szklanki ciepłej /nie gorącej!/ wody, 4 łyżki oleju słonecznikowego, 20 g czosnku.



Rano rozprowadzić drożdże w szklance z posoloną ciepłą wodą. Roztwór wlać do mąki i zamiesić gęste ciasto, po czym odstawić je w ciepłe miejsce, aby podrosło. Z tak otrzymanego ciasta przed obiadem formować niewielkie pampuszki (bułeczki) po 3-4 sztuki na 1 porcję i wrzucać je na wrzątek. Kiedy wypłyną na powierzchnię, odcedzić na sitku. Przełożyć gorące do rondla i polać sosem z czosnku roztartego z olejem słonecznikowym.



BARSZCZ  LWOWSKI  (Z  PARÓWKAMI)



Składniki: na 500 g buraków 400 g ziemniaków, po pół korzenia dużej marchwi i pietruszki, 1 cebula, 2 łyżki masła, 4 łyżki kwaśnej śmietany, 1 łyżeczka cukru, 2 łyżki octu, 200 g parówek, 2 l wody, pieprz, liść laurowy, sól i natka pietruszki według upodobań.


Na kościach ugotować bulion i go przecedzić. Porządnie umyte buraki ugotować (wraz ze skórką) w wodzie z dodatkiem octu do miękkości. Zdjąć z nich skórę, przetrzeć na grubych oczkach na tarce i z dodatkiem kilku łyżek ugotowanego bulionu poddusić wraz z przecierem pomidorowym przez kilka minut. Do wrzącego rosołu wrzucić pokrojone w kostkę ziemniaki, zagotować, dodać podduszone buraki, podsmażone wcześniej na patelni na maśle cebulę, marchew i pietruszkę, cukier, liść laurowy, pieprz i sól i gotować aż do miękkości ziemniaków. Przed końcem dolać do barszczu wywar z ugotowanych wcześniej buraków.


Podać barszcz w miseczkach wraz z ugotowanymi wcześniej gorącymi paróweczkami, udekorowanymi śmietaną i drobno posiekaną natką pietruszki.

  Spis treści zbioru
Komentarze (3)
oceny: poprawność językowa / poziom literacki
avatar
Nie wiem czy Ukraińcy mają swą kuchnię i czy można ją wyodrębnić?
Pierogi ruskie są raczej Polskie i na nic tu głupie bojkotowanie tego dania. Ruś była po prostu dzielnicą Rzeczypospolitej a danie to było zapewne wygenerowane na dworach Polskich.
Ukraina, ma tak naprawdę niewiele lat i nie tworzyła wzorców narodowych. Zaś sam region był naznaczony różnymi dominującymi wpływami. Można by odnieść się do średniowiecznej Rusi- ale z tamtego okresu nie zachował się żaden poradnik kuchenny.
Jeżeli już istniała jakaś tradycja kuchenna to ją zdeptano podczas wielkiego głodu. A na terenach II RP to owe tradycje mogą być Ruskie ale najprawdopodobniej są po prostu Polskie. Dlatego też ta wojna -- bo nie ma wygenerowanego w pełni narodu. Tak naprawdę dopiero film ,,Ogniem i mieczem" zaczął kreować ową świadomość - oczywiście nie tylko i nie jako pierwszy - ale na masową skalę .
avatar
Jeżeli Ślązacy /w Polsce jest ich 847 tysięcy/ mają swój własny unikalny język, swoje etniczne stroje ludowe, tańce oraz pieśni - i własną kuchnię śląską -

to

dwa razy większa od Polski Ukraina z jej 44 MILIONAMI ludności -

w tym 77% jej składu etnicznego to Ukraińcy /Rosjan jest tam tylko 17%/ -

tym bardziej M U S I również mieć własny swój naród, własny oryginalny język, własną walutę, własną kulturę, własną tradycję - i własne, bardzo dla siebie charakterystyczne przepisy kulinarne.

To bardzo młode państwo, ale stary wielki naród
avatar
No tak - język,stroje, kulturę , obyczaje - ale kuchni niestety to nie za bardzo - może trochę ale to też wątpliwe. Powiedzmy że ich kuchnia to składowa wielu narodów oraz trochę ich sama - O !
© 2010-2016 by Creative Media
×